02-11-2010 13:38:31 Tarihinden mehmet taş Tarafından Sorulan Soru.
çelik çatı kaplamasında 2 tarafta 0,4mm sac arsına taşyünü yapılırsa uygun bi çatımıdır yoğuşma olurmu

Cevap:

Çatınızın kaplama şeklini ve özelliklerini belirleyebilmek için aşağıdaki parametreleri sağlamanız ve ondan sonra Taşıyıcılık açısından kaplama malzeme kalınlıklarını, Yalıtım ve Yoğuşma açısından yalıtım kalınlıklarını HESAP sonucu belirlemeniz lazım.

Yapılması gerekenler:
1 Çatı (muhtemelen çelik konstrüksiyon) aşık elemanlarının açıklık mesafelerinin belirlenmesi.

2. Çatı eğiminin doğru kararlaştırılması. Karara etki eden faktörler: Coğrafi konum, Çatı kaplama malzemesinin türü, tipi, uygulama şekli, mahyadan saçağa kadar olan mesafe, hatve yükseklileri, uygulama safhasında alınan su yalıtım tedbirleri.

3. Çatı üzerine gelecek yüklerin belirlenmesi.

4. Binanın coğrafi konumu (ısı yalıtım ve yoğuşma tahkiki için)

5. Binanın kullanım amacı ( Tekstil sanayi, kağıt sanayi vb.. Bina içinde buhar üretiliyormu?), (Depo, anbar gibi ısıtılmayan bina ise yoğuşma olmayacaktır).

5. Kullanılacak metal sandviç kaplamanın aşık açıklığına bağlı olarak saç kalınlığının ve hatve yüksekliğinin hesaplanması.

6. Yapının kullanım amacı ve coğrafik konumuna göre ısı yalıtım malzemesinin seçimi- taş yünü olabilir- kalınlığının belirlenmesi ve bu kalınlığa göre yoğuşma tahkikinin yapılması.

7. Ortam neminin sandviç panel katmanlarının içine girmemesi için standartlara uygun üretilmiş veya çatı sistemlerine uygun olarak yerinde oluşturulmuş sandviç sistem panel kullanılmış olması.

Saygılarımızla.