30-04-2010 11:43:21 Tarihinden sami haliloğulları Tarafından Sorulan Soru.
merhaba,sitenizi takip ediyor başarılarınızı devamını diliyorum.ben sekiz daireli apartman yöneticisiyim.sorum çatı etek kaplaması teneke,genelde çatlaklar var ve beton kısmı su alıyor ve daireye akıyor.bu konuda tavsiyeleriniz nedir,şimdiden teşekkürler

Cevap:

Sn. Sami Bey,
Eteklerde veya başka yerlerde teneke kullanılmaz. Paslanır çürür gider, pas akıtır. Çatıdaki durumu görmeden sağlıklı çözüm önerilmemesi gerekir. Konusunda uzman bir ustadan veya piyasada tanınmış markaların satışını yapan bir bayiden destek almanızı tavsiye ederim.
Etek kaplaması kolay çözülür, çinko olabilir, güneşe ve ultra viyole ışınlara dayanıklı kendinden yapışkanlı membranlar kullanılabilir.
Daireye su akıyorsa çatıda gizli deremi var? Beton gizli dere varsa burada ısı yalıtımı ve uygun su yalıtımı gerekir. Derenin giderleri nasıl yerleştirilmiş? Bunların hepsinin çok iyi bilinmesi lazım.
Genede çatının bilgili bir usta tarafından incelenmesinde fayda var. Sizin göremediğiniz başka noktalardan veya hatalı uygulamalardan kaynaklanan problemler de olabilir.
Saygılarımızla.