27-09-2009 18:33:25 Tarihinden mehmet karaca Tarafından Sorulan Soru.
Sn yetkili,
Kışları evimin çatısında oluklarda buzlanma ve buna bağlı olarak çatıda sızıntılar olmaktaydı. Geçen sene çatıda yalıtım yaptırmama rağmen sorun azalmakla beraber bu senede devam etti. Yaptığım araştırmada elektirikli kar-buz ertime sistemiyle bu sorunun önlenebileceği kanısına vardım. ancak size sormak istediğim bir nokta var. Sizin sitenizde benzer sorunlarda bu tip bir çözüm önerisi belirtilmemiş. Acaba bu sistemi yaptırırsam evimin çatı elemanlarına sorun veya zarar gelir mi? Sizin belirtmiş olduğum sorun hakkında farklı bir çözüm öneriniz olur mu? Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

Cevap:

Sn Karaca,
Oluklarda buzlanma ve çatıda akıntıların önlemesi için (çatıda sıva dibi, baca dibi, oluk yakaları gibi noktalarda detaylar doğru yapılmış ve kaplamalarda kırık, çatlak olmaması şartı ile) yalıtımın yanında çatı kaplama altının da mutlaka havalandırılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı makale ve yazılar web sayfamızın YAYINLAR bölümünde yer almaktadır.
Elektrikli kar buz eritme sistemi de çözüm yöntemlerinden biridir. Sistem çatınıza zarar vermez, ancak hem elektrik masrafının en aza indirilmesi ve hem de doğru uygulama yapılması açısından yetkili satıcı firmanın inceleme yaparak projelendirmesinin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.
Öneri:
Çatı sistemi doğru ve eksiksiz yapılmış ise yağmur inişlerinizi kontrol ediniz. Yağmur inişi içinde donma oluyorsa, iniş borusu içinde yükselen sular oluk seviyesine yükselebilir ve (detay, yapım hatatsı veya oluk yakası eksikliği giibi sebeplerle) çatı içine taşabilir.
Elektrikli buz çözme sistemleri yağmur iniş boruları içindede kullanılmaktadır.
Saygılarımızla.