29-10-2007 17:38:53 Tarihinden metin mert Tarafından Sorulan Soru.
evimin mevcut çatısını iptal edip yerine çatı katı yapmayı planlıyorum bu asamada çatının üst kaplamasını sandwiç panelmi yoksa ondülin lerlemi yapmam bana daha cok avantaj sağlar iyi çalişmalar

Cevap:

Sayın Metin Mert,
Çatınızın taşıyıcı sistemini, eğimini ve evinizin konumunu (görünüm, estetik ve yanındaki binalar ile uyumunu) bilmeden cevap vermemiz mümkün değil. Her iki malzemenin (kullanıldıkları çatılara bağlı olarak) avantajları ve dezavantajları olacaktır.
Burada en önemli konu çatının altında konforlu yaşamak olacaktır. Böyle bir mekanda yaşarken soğuktan veya yaz sıcağından etkilenmemeniz dolayısıyla soğutma ve ısıtma için fazla bedeller ödememeniz, tavanınızda akıntı, rutubet, küf, mantar oluşmaması, ve sağlıklı yaşamanız gerekir.
Bu sebeplerle çatı oluşturulurken aşağıdaki hususlara ÇOK DİKKAT Etmenizi öneririz.
1. Isı kaybı hesabı yapılarak, çatı için gerekli cins ve kalınlıkta yalıtım katmanı seçilmeli.
2. Isı yalıtımı ile uyumlu buhar dengeleyici katman oluşturulmalı.
3. Kaplama malzemesi ve ısı yalıtımı ile uyumlu su yallıtım detayı çözülmeli ve doğru malzeme ile su yalıtım katmanı uygulanmalı
4. Çatınızın TAŞIYICI YAPISINA, EĞİMİNE ve estetik zevkinize uygun çatı kaplama malzemesi seçilmeli bunlar kiremit, beton kiremit, oluklu levha şeklindeki bitümlü veya çimento esaslı malzemeler, shingıl lar, metal kiremitler veya metal (tek kat veya sandviç paneller) olabilir.
5. Tüm bu işler çatı işlerinde uzman, referansları olan yetkili kişi veya firmalara yaptırılmalıdır. Yapım için sözleşme yapılmalı ve garanti istenmelidir.
Saygılarımızla.